دانلود فایل پایان نامه : پایان نامه ارشد رشته تربیت بدنی :تاثير مصرف سه نوع مكمل كربوهيدراتي بر ضربان قلب

با عنوان : تاثير مصرف سه نوع مكمل كربوهيدراتي بر ضربان قلب

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد دامغان

گروه تربیت بدنی

 پايان نامه جهت اخذ درجه كارشناسي ارشد رشته تربيت بدني و علوم ورزشي

( گرايش فيزيولوژي ورزشي)

عنوان:

تاثير مصرف سه نوع مكمل كربوهيدراتي بر ضربان قلب پايان فعاليت و بازگشت آن بعد از تمرين و زمان رسيدن به واماندگی

استاد راهنما:

دكتر عباس صادقي

استاد مشاور:

دكتر نعمت اله نعمتي

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

امروزه اثر تغذیه به لحاظ علمی و تجربی بر طریقه رو به رشد ورزشکاران در حین تمرینات ورزشی و مسابقات بر همگان اثبات گردیده می باشد. اما دسته بندی مواد مغذی و اینکه چه میزان و در چه زمانی از آن بهره گیری نمایند، همواره مورد بحث و مطالعه قرار گرفته می باشد. یکی از دسته‌های غذایی که به جهت ورزشکاران همواره توصیه می گردد، کربوهیدرات‌ها[1] می باشند زیرا این درشت مغذی‌ها با اثر گذاری بر عضله‌های ورزشکاران، در صورت مصرف صحیح به لحاظ زمانی و میزان آن، توانایی آن را دارند که موجبات واماندگی دیررس را برای عضله ورزشکاران فراهم نموده و به تعبیری زمان رسیدن به خستگی را افزایش دهند. پژوهش حاضر که به روش توصیفی – نیمه تجربی ارائه گردیده، به هدف مطالعه این موضوع که مصرف کربوهیدرات‌ها (ساکاروز ، فروکتوز و گلوکز[2]) بر ضربان قلب در پايان فعاليت، بازگشت آن بعد از تمرين و زمان رسيدن به واماندگی را با بهره گیری از مطالعه كتابخانه‌اي و مطالعه ميداني بر روي ده نفر از ورزشكاران رشته تكواندو مورد بحث و بررسي قرار دهد. و به اين لحاظ تمامي آزمودني‌ها در 5 مرحله كنترل، دارونما، ساكاروز، فروكتوز و گلوکز مورد مطالعه قرار گرفته كه نتايج تحليل واريانس همبسته بيانگر آن می باشد كه مصرف هر سه كربوهيدارت مورد مطالعه، تفاوت معني داري بر روي نمونه‌هاي انتخابي پیش روی زماني كه هيچ گونه مصرف كربوهيدرات نداشته اند، نشان داده می باشد. به عبارت ديگر مصرف كربوهيدارت در طولاني شدن زمان رسيدن به واماندگی نسبت به مرحله كنترل اثر مثبتي داشته، و موجبات افزايش توانايي ورزشكاران را فراهم نموده می باشد.

كليد واژه : كربوهيدارت ، گلوکز ، ساكاروز ، فروكتوز

 مقدمه

تغذيه يك بخش بسيار جالب، ‌مفيد و مهم در زندگي امروزه شمرده شده و اهداف آن گسترده و وسعت و پيچيدگي آن بسيار زياد می باشد. با وجود مطالعات و تحقيقات فراوان در علم تغذيه، موارد مبهم و بحث انگيز بسياري هنوز در اين علم به جا مانده می باشد. امروزه افراد بسياري به فعاليت‌هاي حركتي و ورزشي روزانه مي‌پردازند. كه اطلاعات كافي در مورد نحوه و نوع بهره گیری از مواد غذايي مختلف در رژيم غذايي روزانه خود را ندارند. همچنين بسياري از مشكلات و بيماري‌هاي افراد وابسته به رژيم غذايي نامناسب آنها می باشد. بنابراين شناخت انواع مواد غذايي انرژي زا و غير انرژي زا و نحوه تقسيم بندي آنها مورد توجه می باشد. در اين بين ورزشكاران كه نسبت به افراد عادي، از تحرك و فعاليت بيشتري برخوردارند، با شناخت دقيق از مواد غذايي مي‌توانند به نتايج بهتري دست يابند. در اين ميان كربوهيدرات‌ها به عنوان درشت مغذي‌ها مانند موادي هستند كه مي‌توانند ورزشكاران را از يك منبع ذخيره گليكوژن بي نياز سازند. در اين بين اثر كربوهيدرات‌ها بر افزايش استقامتي عضلات ورزشكاران، امري بسيار مهم محسوب مي‌گردد كه با مصرف درست و صحيح آنها كه معمولا در برخي مواد غذايي مثل شكر، نشاسته، ذرت، كشمش و امثالهم به وفور يافت مي‌گردد، نسبت به تاخير در زمان خستگي موجبات افزايش زمان تمرين خود را فراهم نمايند. بر اين اساس ورزشكاران در كنار برنامه‌هاي ارائه شده براي آمادگي، مي‌توانند با آشنايي و افزايش اطلاعات خويش در حوزه كربوهيدرات‌ها، و بكارگيري تغذيه مناسب و بهينه، تامين انرژي و سوخت كافي در جلسات تمرين و مسابقات را براي خود فراهم نمايند. در تحقيق حاضر اهتمام محقق بر آن می باشد كه نگاهي ويژه بر كربوهيدرات‌ها در سه دسته گلوکز، فروكتوز و ساكاروز را داشته و اثرات آنها را بر تمرين ورزشكاران چه به لحاظ تئوري و چه از ديدگاه علمي و ميداني مورد بحث و بررسي قرار دهد.

1-1 بيان مسئله

تحقیقات نشان داده‌اند که تخلیه ذخایر گلیکوژن عضله سبب محدودیت مدت زمان اجرای عملکرد ورزشي می گردد و خستگی در ورزشکاران بر اجرای عملکرد تاثیر منفی دارد و کربوهیدرات در به تاخیر انداختن خستگی مفید می باشد. در ادبیات علمی موجود در مورد فواید نوشیدنی‌ها و مکمل‌های ورزشی بر بهبود عملکرد استقامتی توافق نظر زیادی هست، که بيشتر تحقيقات، فواید ترکیبات مختلف موجود در نوشابه‌های ورزشی و مکمل‌ها را در بهبود عملکرد استقامتی گزارش کرده اند. و خاطرنشان کرده‌اند که حداکثر فواید از نوشیدنی‌های محتوی قند 8-6 در صد بدست می‌آید. و این غلظت به جای فروکتوز، بایستی متشکل از گلوکز، ساکاروز و یا پلیمرها‌ی گلوکز باشد. این ترکیبات (پلیمرها‌ی گلوکز) سریعتر از فروکتوز جذب شده و سبب بهبودی بیشتر عملکرد می شوند.(ابیرلی[3]،2011)

در تحقيقي(بیات و همکاران،1384) تاثیر مصرف مکمل‌های کولین، عصاره گیاه سیج، اسیدهای آمینه شاخه دار و گلوکز بر عملکرد عضلانی و بعضی از مکانیسم‌ها و محل‌های احتمالی ایجاد و بروز خستگی محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. آزمودنی‌ها برنامه ورزشی خاص فوتبال یا دوهای رفت و برگشت شدید متناوب تا خستگی را انجام دادند. طی سه مرحله قبل از مصرف مکمل‌ها، نیمه اجرای برنامه ورزشی و بلافاصله بعد از اتمام برنامه ورزشی 3 بار از سیاهرگ بازویی آزمودنی‌ها هر بار 5 سی سی نمونه خونی گرفته گردید. در همان فاصله‌های زمانی، آزمودنی‌ها تستی را که میزان احساس خستگی و توانمندی را اندازه گیری می کند، انجام دادند و زمان فعالیت تا بروز خستگی و میزان درک فشار کار نیز در مرحله آخر برنامه ورزشی اندازه گیری گردید. یافته‌های پژوهش حاضر نشان می دهد مصرف مکمل‌های کولین و عصاره گیاه موجب افزایش سطح کولین و استیل کولین و فعالیت نورون‌های کولینرژیک و در نتیجه حفظ توان انفجاری بی هوازی، کاهش میزان احساس واماندگی، افزایش میزان احساس توانمندی، افزایش زمان فعالیت بدنی تا بروز خستگی و کاهش درک فشار کار بازیکنان فوتبال مرد بزرگسال می گردد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

پس با بهره گیری از این تحقیقات، اثرات ارگوژنیکی سه نوع مکمل کربوهیدراتی بر ضربان قلب پایان فعالیت و بازگشت آن بعد از تمرین، وزمان رسیدن به واماندگی مورد مطالعه قرار مي‌گيرد و با شفاف سازي صحت و يا كذب اثرات ادعا شده و اینکه چه نوع مکمل کربوهیدراتی میتواند موثر واقع گردد تا زمینه‌های مناسب جهت تجویز و يا رد بهره گیری از این نوشیدنی‌ها و شاید ساير نوشیدنی‌هایی که حاوی ترکیبات یکسانی با آنها هستند، در ورزشکاران رده‌های مختلف ملی، استانی و باشگاهی فراهم می گردد.

 1-2 ضرورت و اهميت پژوهش

انجام فعاليت‌هاي ورزشي برخلاف دوران گذشته، صرفا به برخي اعمال و رفتارهاي ورزشكاران در حين تمرين و مسابقه خاتمه نمي يابد، ‌بلكه امروزه ورزش با قبول قالب علمي براي خود در كنار تجربه، سعي در گسترش و تكميل حلقه‌هاي تشكيل دهنده خود می باشد. در اين ميان علم تغذيه نيز به كمك ورزش شتافته و با توسعه شاخه‌هاي خود، به عنوان يكي از عوامل مهم موفقيت ورزشكاران، چه در شرايط تمرين و چه در شرايط مسابقه مي‌باشد. در اين ميان كربوهيدرات‌ها به عنوان يكي از منابع غني ايجاد انرژي براي ورزشكاران محسوب مي‌گردد زيرا اين مواد به جهت اثرگذاري بر روي عضلات ورزشكاران، موجب مي‌گردند تا عضله‌ها ديرتر خسته شده و ميزان فعاليت ورزشي افزايش يابد. از سويي ديگر معمولا ورزشكاران و به شكل موردي آن، ورزشكاران ايراني، آن ميزاني كه از رشته‌هاي ورزشي مورد علاقه خود اطلاع دارند، در خصوص علم تغذيه و علي الخصوص كربوهيدرات‌ها چندان اطلاع مهمي نداشته و شايد حوزه اطلاع آنان در حد مصرف نوشيدني‌هاي انرژي زا و برخي مواد قندي محدود گردد. اما در عالم واقع، جايگاه كربوهيدرات‌ها و فراواني آنان در برخي مواد غذايي و همچنين ميزان و نحوه اثربخشي آنان بر روي عضله‌ها و همچنين زمان مصرف، مانند مواردي می باشد كه شايد كمتر ورزشكاري در مورد آن به ميزان رشته ورزشي خود آگاهي داشته باشد. لذا اهميت بهره گیری صحيح و به موقع از كربوهيدرات‌ها مانند عواملي می باشد كه موجب گرديد پژوهش حاضر موضوع كربوهيدرات‌ها را مورد بحث و بررسي قرار دهد. از سويي ديگر، از آنجايي كه ورزش كشور به جهت كسب افتخارات در رشته‌هاي گوناگون در ميادين جهاني اعم از المپيك و… و سوق يافتن برنامه ريزي‌هاي ورزشي به سوي قهرمان پروري، لزوم افزايش و ارتقاء ورزشكاران در خصوص شناخت دقيق از كربوهيدرات‌ها و نحوه مصرف و ميزان بازدهي آنان، ‌از ضروريات پژوهش حاضر مي‌باشد، اهتمام محقق بر آن می باشد كه با ديدگاهي علمي به موضوع پرداخته و دغدغه‌هاي علمي در اين خصوص تا حد امكان مرتفع گردد.

1-3 اهداف پژوهش

الف).هدف کلی

تعیین اثر سه نوع مکمل کربوهیدراتی بر ضربان قلب پایان فعالیت، بازگشت آن بعد از تمرین و زمان رسیدن به واماندگی

ب).اهداف اختصاصی

1- تعیین اثر مصرف گلوکز 8 درصد بر ضربان قلب پایان فعالیت و بازگشت آن بعد از تمرین و زمان رسیدن به واماندگی.

2- تعیین اثر مصرف فروکتوز 8 درصد بر ضربان قلب پایان فعالیت و بازگشت آن بعد از تمرین و زمان رسیدن به واماندگی.

3- تعیین اثر مصرف ساکاروز 8 درصد بر ضربان قلب پایان فعالیت و بازگشت آن بعد از تمرین و زمان رسیدن به واماندگی.

1-4 سؤالات پژوهش

سوال اصلی

آيا سه نوع مکمل کربوهیدراتی (گلوکز ، فروكتوز ، ساكاروز ) بر ضربان قلب پایان فعالیت، بازگشت آن بعد از تمرین و زمان رسیدن به واماندگی در ورزشكاران رشته تكواندو اثر گذار می باشد؟

سوال فرعي

آيا مصرف گلوکز 8 درصد بر ضربان قلب پایان فعالیت و بازگشت آن بعد از تمرین و زمان رسیدن به واماندگی در ورزشكاران رشته تكواندو اثر گذار می باشد. ؟

آيا مصرف فروکتوز 8 درصد بر ضربان قلب پایان فعالیت و بازگشت آن بعد از تمرین و زمان رسیدن به واماندگی در ورزشكاران رشته تكواند اثر گذار می باشد. ؟

آيا مصرف ساکاروز 8 درصد بر ضربان قلب پایان فعالیت و بازگشت آن بعد از تمرین و زمان رسیدن به واماندگی در ورزشكاران رشته تكواندو اثر گذار می باشد.؟

1-5 فرضیه‌ها

1- مصرف گلوکز بر ضربان قلب پایان فعالیت و بازگشت آن بعد از تمرین و زمان رسیدن به واماندگی تاثير معني داري دارد.

2- مصرف فروکتوز بر ضربان قلب پایان فعالیت و بازگشت آن بعد از تمرین و زمان رسیدن به واماندگی تاثير معني داري دارد.

3- مصرف ساکاروز بر ضربان قلب پایان فعالیت و بازگشت آن بعد از تمرین و زمان رسیدن به واماندگی تاثير معني داري دارد.

1-6 مفاهيم و واژه‌ها

كربوهيدارت‌ها: كربوهيدرات‌ها از اولين مواد غذايي هستند كه ساختمان شيميايي آنها مشخص گردید. اين ماده غذايي در تغذيه بشر ارزش بسيار بالايي دارد و از كربن، هيدروژن و اكسیژن تشكيل شده می باشد. نسبت هيدروژن به اكسيژن در تمام كربوهيدرات‌ها 2 به 1 می باشد.

مونوساكاريدها: ساده ترين واحد ساختماني كربوهيدراتها، مونوساكاريد می باشد كه عبارتند از: گلوکز ، فروكتوز و گالاكتوز.

گلوکز: يا دكستروز تنها كربوهيدارتي می باشد كه در گردش خون عمومي بدن يعني پلاسما و گلبولهاي قرمز خون هست و به آن اصطلاحا قند خون می نامند.

فروكتوز: شيرين ترين قند ساده محسوب مي‌گردد و در ميوه جات و عسل به وفور يافت مي‌گردد.

ساكاروز: ساكاروز يا قند معمولي در اغلب غذاها به خصوص چغندر قند، عسل و ارزن موجود می باشد. در اثر اقدام هيدروليز به گلوکز و فروكتوز تبديل مي‌گردد و در دسته دي ساكاريد‌ها قرار دارد.

سازماندهي پژوهش

پژوهش حاضر در پنج فصل تنظيم گرديده می باشد كه هدف اصلي آن بررسي اثر كربوهيدرات‌ها بر تمرينات ورزشي ورزشكاران رشته تكواندو مي‌باشد. در فصل اول به كليات تحقيق پرداخته شده می باشد در فصل دوم به ادبيات نظري پژوهش پرداخته شده می باشد و ضمن بررسي تأثیر تغذيه در ورزش، به اثر كربوهيدرات‌ها بر طریقه حركتي و ورزشي ورزشكاران پرداخته شده می باشد و در فصل سوم روش تحقيق مورد بررسي قرار گرفته و در فصل چهارم يافته‌هاي ميداني مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته می باشد و فصل پنجم نيز به بحث و نتيجه گيري اختصاص يافته می باشد.

تعداد صفحه :128

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com